Latvijas 2 eiro piemiņas monētas
Īpašā dizaina 2 eiro piemiņas monētas.
Tapāt kā Latvijas Banka, jau iemīļotā mums veidā, dažādo Latvijas naudas dizainu ar viena lata monētām, katru gadu iekaļot tajās Latvijai raksturīgas zīmes, tēlus un notikumus, eiro zonas valsts dara to pašu, veidojot 2 eiro piemiņās monētas.
Sākotnēji katra euro zonas valsts reizi gadā varēja emitēt vienu 2 euro piemiņas monētu. Kopš 2012. gada jūlija katra valsts gadā var emitēt divas šādas monētas. Monētām ir tādas pašas īpašības, iezīmes un kopīgā puse kā parastajām 2 euro monētām. Piemiņas monētu nacionālās puses motīvs ir atšķirīgs.
Sākotnēji katra euro zonas valsts reizi gadā varēja emitēt vienu 2 euro piemiņas monētu. Kopš 2012. gada jūlija katra valsts gadā var emitēt divas šādas monētas. Monētām ir tādas pašas īpašības, iezīmes un kopīgā puse kā parastajām 2 euro monētām. Piemiņas monētu nacionālās puses motīvs ir atšķirīgs.
Kā piemiņas monētas var izlaist tikai 2 euro monētas. Tās ir likumīgs maksāšanas līdzeklis euro zonā. Tas nozīmē, ka šīs monētas var izmantot un tās jāpieņem tāpat kā visas pārējās euro monētas.
Lielākā daļa monētu tiek emitētas, pieminot vēsturisku notikumu gadskārtas vai pievēršot uzmanību vēsturiski būtiskiem aktuāliem notikumiem. Pirmo 2 euro piemiņas monētu 2004. gadā emitēja Grieķija par godu Atēnu Olimpiskajām spēlēm. Par šo monētu dizainu un emisiju atbildīga katra atsevišķā euro zonas valsts. ECB uzdevums saistībā gan ar piemiņas monētām, gan arī pārējām monētām ir apstiprināt maksimālo monētu skaitu, ko var emitēt katra valsts. |
Reklāma lai atbalstītu šo mājas lapu. Paldies!
|
Vairāk par piemiņas 2 eiro monētu kolekcionēšanu lasiet rakstā - "Ievads 2 eiro piemiņas monētu kolekcionēšanā".
Tuvako divu gadu laikā tiks izlaistas četra 2 eiro piemiņas monētas veltītas Latvijas vēsturiskajiem novādiem (Vidzeme, Latgale, Kurzeme un Zemgale), kā arī viena monēta veltīta Latvijas novādiem.
Šobrīd jau ir iespējams iegādāties speciālo monētu albumu Latvijas 2 eiro piemiņas monētam. Albumus izlaiž vietējie numismātikas veikali.
2018. gadā tiks izlaista Igaunijas, Latvijas un Lietuvas kopēja dizaina 2 eiro piemiņas monēta veltīta šo triju valstu izveidei pirms 100 gadiem.
Tuvako divu gadu laikā tiks izlaistas četra 2 eiro piemiņas monētas veltītas Latvijas vēsturiskajiem novādiem (Vidzeme, Latgale, Kurzeme un Zemgale), kā arī viena monēta veltīta Latvijas novādiem.
Šobrīd jau ir iespējams iegādāties speciālo monētu albumu Latvijas 2 eiro piemiņas monētam. Albumus izlaiž vietējie numismātikas veikali.
2018. gadā tiks izlaista Igaunijas, Latvijas un Lietuvas kopēja dizaina 2 eiro piemiņas monēta veltīta šo triju valstu izveidei pirms 100 gadiem.
Plānotas Latvijas Bankas 2 eiro piemiņas monētas:
Latvijas 2 eiro piemiņas monēta "Zemgale", 2018. gads
Zemgale ir kultūrvēsturisks novads Latvijā, kas līdz 1949. gada administratīvi teritoriālajai reformai ietvēra ne tikai Jelgavas, Bauskas un Tukuma apriņķus, bet arī Sēlijai piederīgos Jēkabpils un Ilūkstes apriņķus.
Līdz 14. gadsimta sākumam Zemgales dienvidu robeža gāja caur tagadējās Lietuvas Šauļu un Paņevežas apriņķiem. Mūsdienu Zemgales teritoriālā identitāte izsekojama kopš Zemgales bīskapijas dibināšanas 1226. gadā. Zemgale vēsturiski bija cieši saistīta ar Kurzemes un Sēlijas kultūrvēsturiskajiem novadiem, tādēļ to robežas ir izplūdušas, tāpat kā robeža ar Vidzemes kultūrvēsturisko novadu Daugavas kreisajā pusē ir vairāk politiski noteikta 13. gadsimtā, dalot Rīgas un Zemgales bīskapijas, nekā kulturāla. Lielākā daļa Zemgales teritorijas ir līdzenums, atšķirībā no pārējiem Latvijas kultūrvēsturiskajiem novadiem, kuros ir arī augstienes. |
Latvijas 2 eiro piemiņas monēta "Latgale", 2017. gads
Latgale ir kultūrvēsturisks novads Latvijā. Mūsdienu Latgales teritoriālā identitāte izsekojama kopš Jersikas ķēniņa valsts laikiem 12. un 13. gadsimta mijā, kas latīņu tekstos saukta par „Letiju” (Lettia), bet senkrievu rakstos par „Lotigolu” (Лотыголa). Pēc 1561. gada Žečpospoļitas, vēlāk Krievijas impērijas varas laikā (1772.—1918.) apgabals tika dēvēts par „Inflantiju” (poļu: Inflanty, krievu: Инфлянтия). Nosaukumu „Latgale” 1900. gadā no seno „lotigolu” apzīmējuma darināja un ieviesa latgaliešu rakstnieks un politiskais darbinieks Francis Kemps (1876.—1953.).
Atšķirībā no pārējās Latvijas, kur dominējošā konfesija ir luterānisms, Latgalē dominējošā ir Romas katoļu baznīca. Latgali no Sēlijas atdala Daugava, un no Vidzemes — Aiviekste un Pededze. Austrumos Latgale robežojas ar Krievijas Federāciju, dienvidaustrumos ar Baltkrievijas Republiku. Kopējā Latgales platība sastāda 14 547 km2, kas ir 22,52 procenti no visas Latvijas teritorijas. Raksturīgā Latgales ainava ar augstienēm un ieplakām veidojusies ledāja iedarbībā. |
Latvijas 2 eiro piemiņas monēta "Kurzeme", 2017. gads
Kurzeme jeb Kursa ir kultūrvēsturisks novads Latvijas rietumu daļā. Mūsdienu Kurzemes teritoriālā identitāte izsekojama kopš Kurzemes bīskapijas dibināšanas 1230. gadā, lai gan līdz pat 1422. gadam pie Kurzemes pieskaitīja arī Senās Kursas dienvidu daļa mūsdienu Lietuvas teritorijā (Ceklis, Megava un Pilsāts). Vispārpieņemtajās Kurzemes kultūrvēsturiskajās robežās mūsdienās aptuveni ietilpst divas valsts nozīmes neaizsalstošās ostas pilsētas — Liepāja un Ventspils — un 19 novadi. |
Latvijas 2 eiro piemiņas monēta "Vidzeme", 2016. g
Vidzeme ir iedzīvotājiem bagātākais Latvijas novads, dodot mājvietu vairāk nekā pusei Latvijas iedzīvotāju. Vidzemē atrodas garākā Latvijas upe Gauja, augstākā virsotne Gaiziņš un lielākā ala – Gūtmaņala.
Vidzeme izveidojās teritorijā, kur līdz 13. gs. dzīvoja latgaļi un lībieši un kas atbilst 17. gs. t.s. zviedru Vidzemes latviešu daļas robežām (robežlīnija Daugava–Aiviekste–Pededze). 18. gs. te liela nozīme bija brāļu draudžu kustībai, bet 19. gs. pastāvēja daudzi ievērojami lauku amatniecības centri un Rīgas jūras līča piekrastē tika būvēti burinieki. Jaunlatviešu kustības laikā Vidzemē aktivizējās latviešu kultūras darbinieki, un no šā novada nākuši daudzi pazīstami kultūras un mākslas jomas speciālisti. Vidzemes iedzīvotāji runā latviešu valodas vidus dialektā, augšzemnieku dialekta latgaliskajās un sēliskajās izloksnēs un lībiskā dialekta Vidzemes izloksnē, ko, kā uzskata Janīna Kursīte, vajadzētu iekļaut UNESCO pasaules kultūras mantojuma sarakstā tāpat kā suitu kultūrtelpu. |
Latvijas 2 eiro piemiņas monēta "Gotiņa", 2016. gads.
No Latvijas naudas, ne tikai Milda. kurā pirmoreiz tika attēlota Latvijas pirmskara sudraba piecu latu monētas, paradas arī Latvijas eiro monētas. Šogād mēs jau redzēsim 1 lats pieminas monēta attēloto stārķa atgriešanos, kurš parādīsies Latvijas 2 eiro piemiņas monēta.
Savukārt viena no 2016. gadā Latvijas 2 eiro piemiņas monētam tiks attēlota gotiņa no 2 latu monētam. Monēta tiks kalta Lietuvas kaltuvē «Lietuvos monetu kalykla». Tirāža: 1 010 000 monētas |
Treša Latvijas 2 eiro piemiņas monēta "Stārķis", 2015. gads
Divu eiro monētas attēlotā stārķa attēls plānots ļoti līdzīgs tam, kāds savulaik bija uz viena lata monētas.
2015.gadā putnu un konkrēti stārķu aizsardzības jomā ir vairāki zīmīgi notikumi ne tikai Latvijā, bet visā Eiropā. Nākamgad 30 gadu jubileju svinēs Latvijas Ornitoloģijas biedrība, bet pirmajam Latvijas Sarkanās grāmatas izdevumam, kurā atrodams arī Latvijas un visas Eiropas mērogā apdraudētais melnais stārķis, apritēs desmit gadi. 2014. un 2015.gadā visā Eiropā notiek vērienīgs balto stārķu uzskaites projekts. Tirāža: 1 000 000 ar papildus 10 000 monētam suvenīriesaiņojumā un 10 000 monētas jaunā "Latvijas monētas 2015" komplekā. |
Eiropas kopēja izlaiduma 2 eiro piemiņas monēta "Eiropas Savienības karoga 30. gadskārta", 2015. gads
Pērn decembrī eirozonas finanšu ministri apstiprināja divu eiro piemiņas monētas izlaišanu 2015. gadā, ko kopīgi emitēs visas eiro zonas dalībvalstis, lai atzīmētu Eiropas Savienības (ES) karoga 30. gadskārtu, informē Latvijas Banka.
Monētas dizains tiks izvēlēts atklātā konkursā. Darbus konkursā var iesniegt līdz 20. martam. Otrajai kārtai žūrija izvēlēsies piecus labākos darbus – monētu dizaina paraugus, bet to risinājumu, kas pārtaps monētā, maija baigās izvēlēsies ES pilsoņi. Šo izvēli noteiks ar balsojumu Eiropas Komisijas speciāli šim mērķim izveidotā interneta vietnē - piedalīties balsojumā tiks aicināti visi ES pilsoņi un rezidenti. Tirāža: 1 000 000 UNC un 10 000 BU Lasīt vairāk -> |
Otra Latvijas piemiņas 2 eiro monēta Latvijas prezidentūra Eiropas Savienibas Padomē 2015
17. februārī Ministru kabinets apstiprināja Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē logo, kura pamatā likts arhetipisks dzirnakmens tēls. Latvijas prezidentūras logo autors ir dizaina grafiķis, Latvijas metāla naudas koncepcijas un dizaina autors Gunārs Lūsis.
„Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē logo lielā mērā atspoguļo to, kāda būs Latvijas prezidentūra - tā būs stabila, uz attīstību vērsta un tikpat pamatīga kā Latvijas cilvēka raksturs. Latvijas prezidentūra - kā pamatīgs dzirnakmens, kas griežas un dzen uz priekšu Eiropas Savienību, lai risinātu gan problēmas, gan nostiprinātu pašas savienības lomu,” uzskata ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs. Monēta tiks izlaista 2015. gada 10. februārī. Tirāža: 1 000 000 monētas + 5 000 monētas suvenīriesaiņojumā (blister). Monēta tiks iekļauta arī "Latvijas monētas 2015" PROOF un BU komplektos (Atjaunots 02/02/2014) |
Pirma Latvijas piemiņas 2 eiro monēta Rīga - Eiropas kultūras galvaspilsēta 2014
Latvijas Banka izlaida pirmo īpašā dizaina divu eiro apgrozības monētu, kas ir veltīta Eiropas kultūras galvaspilsētai - Rīgai, aģentūru LETA informēja nodibinājuma «Rīga 2014» sabiedrisko attiecību programmas vadītājs Mārtiņš Drēģeris.
Monētas tirāža būs viens miljons eksemplāru. Papildus tiks nokaltas 5000 monētas speciālā suvenīriesaiņojumā. Monētas sižetā būs Vecrīgas panorāma ar iegravējumu «Rīga 2014». Monētas autori ir Henrihs Vorkals un Jānis Strupulis. |